Wady wzroku

Najczęstsze wady wzroku u dzieci

Czy Twoje dziecko coraz częściej mruży oczy, gdy na coś patrzy? A może specjalnie przybliża sobie obiekty, by lepiej je zobaczyć? To może świadczyć o tym, że dziecko zaczyna mieć problemy ze wzrokiem. Dowiedz się już teraz jakie są najczęstsze wady wzroku u dzieci!

dziewczynka w okularach wady wzroku u dzieci

Pierwsze oznaki problemów ze wzrokiem

Wady wzroku wiążą się z różnymi objawami, po których można stwierdzić, że występuje problem z widzeniem. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja dziecka każdego dnia. Wskazane jest również sprawdzanie dziecka podczas zabawy, czy np. dobrze widzi szczegóły zabawki gdy jest oddalona. Gdy tylko zauważysz, że Twoje dziecko zaczyna, np. często mrużyć oczy to może to oznaczać, że zaczyna mieć pierwsze problemy ze wzrokiem. Dodatkowo zwróć uwagę, czy dziecko często trze oczy, czy narzeka na ból głowy i ból okolic oczu. Oznaką problemów może być również przesadne przybliżanie wszystkich obiektów do siebie, by je obejrzeć. W takiej sytuacji najlepiej udać się do okulisty na badanie. Dobrze jest również badać wzrok dziecka regularnie, np. co roku lub co dwa lata, by móc szybko reagować. 

Najczęstsze wady wzroku u dzieci

Wady wzroku u dzieci nie różnią się od tych, które występują u dorosłych. Do najpopularniejszych wad wzroku występujących u dzieci zaliczamy:

  • krótkowzroczność – w jej przypadku dziecko gorzej widzi przedmioty znajdujące się w oddali. Wtedy możesz zaobserwować, że dziecko wytęża wzrok, stara się podchodzić do przedmiotów jak najbliżej albo siada bardzo blisko telewizora.   
  • dalekowzroczność (nadwzroczność) – objawia się gorszym widzeniem przedmiotów, które znajdują się w pobliżu dziecka – dlatego jest to wada trudniejsza do zaobserwowania na co dzień. Jednak, gdy dziecko zaczyna potykać się o przedmioty leżące przed nim, odsuwa od siebie zabawki, by lepiej je widzieć albo narzeka na ból głowy podczas czytania to może to oznaczać dalekowzroczność. 
  • astygmatyzm – dziecko widzi zniekształcone obrazy. Towarzyszy temu często ból głowy.

Natomiast wadą narządu wzroku, który najczęściej występuje u dzieci jest zez. Wtedy oczy dziecka zbiegają się do środka (zez zbieżny) lub do zewnątrz (zez rozbieżny). Gdy tylko zauważysz, że oczy dziecka odbiegają od normalnego ustawienia to udaj się do okulisty. 

Jak leczy się wady wzroku u dzieci?

Najczęściej wady wzroku u dzieci koryguje się za pomocą okularów korekcyjnych. Dzięki nim wada nie będzie się pogłębiać. Co ważne dzieci szybko się rozwijają więc wada może się dość szybko zmieniać. Może się okazać, że okulary noszone codziennie cofną wadę. Dlatego kupując okulary dla dziecka przygotuj się na to, że może okazać się konieczne częste wymienianie szkieł. Przy kupnie okularów zwróć również uwagę na wagę okularów, dopasowanie do twarzy, możliwość regulacji nosków oraz grubość szkieł. Nie chcesz przecież zniechęcić dziecka do noszenia okularów prawda? Gdy dziecko będzie oporne dobrym pomysłem będzie pozwolić dziecku, by samo wybrało sobie kolor, wzór, czy kształt oprawek. 

Duży wybór okularów dla dzieci w dobrej cenie znajdziesz na www.wokularach.pl. Dodatkowo wysyłając receptę dziecka możesz od razu kupić pełne okulary wraz ze szkłami.