Porady

Co to jest rozstaw źrenic i jak zmierzyć PD?

By okulary korekcyjne spełniały swoje zadanie muszą być dobrze dobrane. Nie chodzi tu o wielkość oprawek czy kolor. Istnieją istotne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze okularów. Jednym z nich jest rozstaw źrenic. Dowiedz się więcej na ten temat i zobacz jak zmierzyć PD.

Co to jest PD?

Parametr PD (Pupillary Distance) oznacza po prostu rozstaw źrenic, czyli odległość między środkiem jednej źrenicy, a drugiej. Będąc na badaniu wzroku wartość ta powinna być zbadana i wpisana na receptę. Właśnie od tego parametru między innymi zależy, czy okulary będą dopasowane do Twojej wady i  budowy oczu. Wartość rozstawu źrenic znajdziesz na recepcie podaną w milimetrach na dwa sposoby: jedna wartość lub dwie. Rozstaw źrenic możesz również zmierzyć sobie sam. Zmierzenie PD jest też o tyle ważne, że od tego będzie zależeć, czy okulary prawidłowo będą korygować Twoją wadę wzroku i czy nie wywołają przykrych dolegliwości. 

Jak zmierzyć PD?

Na ogół rozstaw źrenic powinien zbadać specjalista w gabinecie podczas badania. Jednak może zdarzyć się tak, że nie zostanie to zmierzone i nie znajdziesz wartości PD na recepcie. Na całe szczęście możesz zrobić to sam! Jak zmierzyć PD? Wystarczy Ci lustro i linijka. Stań przed lustrem, przyłóż linijkę i odczytaj najpierw wartość jednego oka, a potem drugiego. Jeśli nie będziesz pewny co do pomiaru, zawsze możesz poprosić drugą osobę o pomoc. W tej sytuacji musisz stanąć na równi z drugą osobą i za pomocą linijki zmierzyć rozstaw. Ważne, by zmierzyć oczy osobno. Jeżeli wciąż nie będziesz pewny to skorzystaj z instrukcji:

  1. Stań blisko lustra.
  2. Przyłóż linijkę pod oczami.
  3. Przysłoń oko i popatrz na odbicie drugiego oka. 
  4. Odczytaj wartość z linijki od środka nosa do środka źrenicy.
  5. Z drugim okiem zrób to samo.

Średnia wartość PD dla osoby dorosłej to od 54mm do 73mm, a u dzieci od 42mm do 54mm. 

Jakie są negatywne skutki złego PD w okularach?

Przede wszystkim zły rozstaw źrenic w okularach może powodować dyskomfort w codziennym użytkowaniu okularów. Zwłaszcza podczas patrzenia na obiekty znajdujące się w pobliżu lub w oddali – zaburzone widzenie. Co więcej okulary nie będą spełniały swojej głównej funkcji, czyli nie będą w odpowiedni sposób korygować wady wzroku. Co za tym idzie wada może się nawet pogorszyć. Możesz odczuwać również nieprzyjemne skutki fizyczne takie jak:

  • ból głowy i oczu,
  • rozkojarzenie i dekoncentracja,
  • nieprzyjemne uczucie ciągnięcia gałek ocznych,
  • zmęczenie,
  • złe samopoczucie podczas noszenia okularów.

Teraz już wiesz jak ważne jest prawidłowe zbadanie rozstawu źrenic. W razie problemów skontaktuj się biurem obsługi klienta sklepu internetowego, w którym chcesz kupić okulary. Z pewnością uzyskasz szczegółowe informacje. Taką stroną jest wokularach.pl