Porady

Parujące okulary – poznaj sprawdzone sposoby

Osoby noszące okulary korekcyjne świetnie znają problem parujących szkieł. Tego typu sytuacja potrafi skutecznie utrudniać życie codzienne – zwłaszcza w przestrzeniach publicznych i podczas jazdy samochodem. Dlatego warto znać triki na parujące okulary. Poniżej znajdziesz najlepsze sposoby na pozbycie się problemu!

parujące okulary zaparowane okulary

Parowanie okularów

Okulary parują najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Wiąże się to ze zmianą temperatur pomieszczeń, w których przebywasz. Mgła na okularach pojawia się, gdy wchodzisz do ciepłego pomieszczenia z zimnego. Najczęściej gdy po prostu wchodzisz do domu, samochodu, sklepu itd. Oprócz tego problem zaparowanych okularów pojawił się wraz z noszeniem maseczek. Gdy maseczka dobrze nie przylega istnieje ryzyko, że wydychane powietrze uniesie się do góry, a para osiądzie na okularach. Dlatego warto znać kilka przydatnych trików i domowych sposobów, by unikać problemu zaparowanych okularów. 

Płyn przeciw parowaniu okularów

Jednym z popularnych i działających sposobów na parujące okulary jest specjalistyczny płyn. Zadaniem płynu jest stworzenie powłoki na szkłach okularowych odpornej na zaparowania. Dzięki temu unikniesz mgły na szkłach. Tego typu płyn możesz znaleźć w sklepach online lub u optyka stacjonarnego. Najczęściej płyn jest w butelce z atomizerem, co ułatwia jego aplikację. Najważniejsze to zwrócić uwagę, czy płyn ma oznaczenie „anti-fog” lub po prostu, czy widnieje informacja na etykiecie, że zapobiega zaparowaniom. Zwykły płyn do czyszczenia okularów nie jest w stanie zapobiec takiemu problemowi. 
Tego typu płyn możesz zakupić na wokularach.pl

Trik na parujące okulary

Oprócz specjalistycznych płynów do okularów istnieją także inne metody na parujące okulary. Te sposoby odnoszą się głównie do rzeczy, o których warto pomyśleć przed zakupem okularów. Jednak są to bardzo przydatne sposoby na proste radzenie sobie z parującymi okularami. 

Wymień okulary na soczewki kontaktowe

W okresie jesienno-zimowym, gdy problem pojawia się najczęściej zrezygnuj z okularów na rzecz soczewek kontaktowych. To równie wygodna forma korekcji wzroku. Dzięki temu zapomnisz o zaparowanych szkłach. Przed taką zamianą należy udać się do optometrysty, by dobrał odpowiednie soczewki do Twojej wady wzroku.

Powłoki soczewek okularowych

Gdy kupujesz nowe okulary lub wymieniasz stare szkła na nowe to warto zainteresować się jakie te szkła mają powłoki. Obecnie dostępne są soczewki okularowe z różnymi powłokami, np. oleofobową, czy hydrofobową, które są w stanie zniwelować parowanie. Warto przemyśleć przed zakupem taką opcje ponieważ ułatwia ona codzienne życie.

Dopasowanie okularów

Wybierając oprawki zwróć uwagę na to jak przylegają do Twojej twarzy. Najlepiej, gdy noski dobrze trzymają się nosa, a dolna i górna krawędź nie przylega bezpośrednio do twarzy. Tym sposobem cyrkulacja powietrza będzie swobodna. 

Domowe sposoby na parujące okulary

Wiele osób dzieli się domowymi sposobami na zaparowane okulary w Internecie. Niektóre z nich faktycznie się sprawdzają, ale niektóre z pewnością Cię zawiodą swoim rezultatem. A więc, które triki na parujące okulary naprawdę działają?

Mydło w płynie

Możesz umyć szkła delikatnym płynem do mycia naczyń (bez ekstraktu z cytryny) lub mydłem w płynie. Wystarczy nanieść krople na każdą soczewkę i wetrzeć palcami, a następnie dokładnie wypolerować szkła suchą szmatką. 

Pianka do golenia

Pomysł może wydawać się dziwny, ale działa! Wystarczy nałożyć trochę pianki na szkła, a następnie dokładnie wypolerować je miękką szmatką.

Gliceryna

Glicerynę dostaniesz w każdej aptece. Należy postępować dokładnie tak samo jak w poprzednich metodach. Nałóż warstwę gliceryny na soczewki okularowe szmatką, a później wypoleruj je kolejną suchą szmatką. 

Maseczka, a parujące okulary

Problem z parującymi okularami zwiększa się gdy nosimy maseczki ochronne. Jednym ze sposobów jest wybranie maseczki usztywnionej drucikiem, który możemy dogiąć do naszego kształtu twarzy i nosa. Tym samym odetniemy przepływ ciepłego powietrza, który osadza się na szkłach. Inną metoda jest włożenie pod maseczkę zwiniętej chusteczki. Dzięki temu część wydychanego powietrza osadzi się na chusteczce higienicznej.