Rodzaje okularów

Jak nosić okulary – na co zwrócić uwagę i jak powinny leżeć

Właściwe noszenie okularów jest bardzo ważne. Dobrze dobrane i dopasowane okulary to klucz do komfortu i estetyki. Ważne, żebyś znał techniczne aspekty poprawnego noszenia okularów, aby były funkcjonalne i wygodne. Okulary to też istotny element stylizacji, który odzwierciedla Twoją osobowość na co dzień. Dowiedz się, jak nosić okulary i poznaj nasze praktyczne wskazówki, na co zwrócić uwagę i jak powinny leżeć! 

Kobieta nosi okulary. Przegląda się w lustrze.

Jak nosić okulary? 

Niezależnie od tego, czy nosisz okulary przeciwsłoneczne, czy też korekcyjne – ważne jest, abyś nosił okulary zgodnie z zaleceniami. Po pierwsze, stosuj się do zaleceń producenta. Dzięki temu okulary będą służyć dłużej. Każdy producent jasno określa swoje zasady użytkowania, a ich przestrzeganie pomoże zachować trwałość okularów, komfort oraz zmniejszyć ryzyko możliwych uszkodzeń. Po drugie, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Podpowiemy między innymi jak okulary powinny leżeć na nosie, jak regulować okulary i jak je dopasować.

Dopasowane okulary – 3 praktyczne wskazówki

Aby okulary spełniały swoje funkcje i byś mógł cieszyć się ich komfortem, przed zakupem powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 1. Nosek okularów

Zadbaj, aby nosek był dopasowany do Twojej twarzy. Nie powinien być wykrzywiony ani zbyt luźny. Jeśli dane okulary nie mają możliwości regulacji noska, wybierz te, których nosek nie będzie Cię uciskał, a jednocześnie będzie stabilizował okulary na Twoim nosie.

 1. Długość zauszników

Zauszniki powinny być dobrane tak, aby nie uciskały głowy i nie zostawiały śladów ani podrażnień za uszami. Nie mogą być zbyt krótkie, ani zbyt długie. Nie powinny również wystawać.

 1. “Spadające” ramki

Oprawki nie powinny opierać się o Twoje policzki. “Spadające” okulary to oznaka zbyt dużych lub zbyt ciężkich okularów. Konsekwencją może być zsuwanie się okularów i dyskomfort w czasie noszenia. 

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

W dobrze dobranych oprawkach powinieneś czuć się komfortowo, ale przede wszystkim – atrakcyjnie! Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Może wydawać się to trudnym wyzwaniem. Jednak, jeśli będziesz kierować się jedną prostą zasadą, wybranie odpowiednich oprawek przyjdzie Ci łatwo. Zastosuj regułę przeciwieństw.

 • Jeśli Twoja twarz jest prostokątna lub kwadratowa, sprawdzą się u Ciebie okrągłe i owalne oprawki.
 • Gdy zaś masz twarz owalną lub lub okrągłą, trafnym wyborem będą okulary w kształcie kwadratu lub kociego oka. 

Co gdy okulary uciskają skronie lub mostek? 

 • Jeśli okulary powodują ból nosa, odciski albo uciskają skronie, mogą wymagać regulacji. Udaj się do optometrysty. On pomoże dostosować noski i zauszniki do kształtu Twojej twarzy tak, aby nie powodowały ucisku ani bólu.
 • W niektórych, zazwyczaj plastikowych modelach oprawek można samodzielnie wykonać drobne regulacje. Ważny jest rozstaw nosków. Ich regulacja polega na dopasowywaniu ich do kształtu nosa poprzez wolne, ale silne i zdecydowane ruchy. Należy jednak być przy tym szczególnie ostrożnym, aby nie uszkodzić nosków. Pamiętaj też, aby nie wykonywać tej czynności, gdy masz okulary na sobie!
 • W przypadku zauszników – jeśli Twoje okulary nie posiadają mechanizmu do regulacji, a ich długość nie jest odpowiednia, konieczna będzie wizyta u specjalisty. 
Dziecko w okrągłych okularach. Laptop na kolanach.

Sprawdź, czy Twoje okulary dobrze leżą!

Dobrze dopasowane okulary nie powinny zwracać Twojej uwagi. Możesz nawet zapomnieć, że masz je na nosie! Jeśli Twoje okulary dobrze leżą to:

 • nie zakrywają Twoich brwi
 • są stabilne, nie ślizgają się ani nie spadają z nosa
 • zauszniki nie odstają
 • czujesz się w nich atrakcyjny i pewny siebie
 • spełniają swoją funkcję (dobrze chronią przed promieniami UV lub prawidłowo korygują wzrok)

Dopasowane okulary to dopasowane szkła!

Dobrze dopasowane oprawki są bardzo ważne. Ważniejsze są jednak szkła okularowe. To one odpowiadają za klarowność widzenia, korekcję lub ochronę Twoich oczu. To, jak wygląda badanie wzroku u okulisty i jak się do niego przygotować na pewno Cię zastanawia, jeśli nie odwiedzałeś wcześniej tego specjalisty. Okulista może doradzić coś na temat regulacji okularów w przypadku bólu nosa, odcisków lub ucisku skroni, jednak zwyczajowo zajmuje się głównie diagnozą optyczną. Jeśli w trakcie badania lekarz stwierdzi u Ciebie wadę wzroku, dostaniesz od niego receptę okularową. Na jej podstawie możesz zakupić okulary korekcyjne z odpowiednimi soczewkami. Znajdziesz je w sklepach stacjonarnych, ale możesz też kupić je szybciej i wygodniej w sklepie internetowym. Ważne, abyś wybierał autoryzowanych i sprawdzonych sprzedawców – do takich należy sklep wOkularach.pl. 

Źle wybrane szkła

Stanowczo odradzamy zakup okularów w supermarketach i w innych, podobnych miejscach. Jeśli szkła okularowe będą źle dobrane względem wady wzroku, może to prowadzić do:

 • migreny
 • bólu głowy
 • zaburzeń widzenia
 • pogłębienia wady 
 • zmęczenia oczu
 • pieczenia i bólu oczu

Jeśli okulary dobrze leżą to nie powodują bólu nosa ani odcisków. Zapewniają komfort, wygodę, funkcjonalność i wyglądają estetycznie – a przy tym efektywnie korygują wzrok.


 1. https://epoznan.pl/news-news-117748-dzieki_tym_radom_idealnie_dopasujesz_okulary_do_twarzy
 2. https://trendyokulary-blog.pl/index.php/jak-wybrac-okulary-czesc-1/
Możliwość komentowania Jak nosić okulary – na co zwrócić uwagę i jak powinny leżeć została wyłączona