Rodzaje okularów

Mroczki przed oczami w ciąży – czy wzrok pogarsza się w ciąży?


Okres ciąży niesie ze sobą wiele wspaniałych doświadczeń. To też okres, w trakcie którego organizm przyszłej mamy przechodzi liczne zmiany. Kobiety w ciąży często skarżą się na różne dolegliwości. Jedną z nich są mroczki przed oczami i pogorszenie wzroku. Wzrok to bardzo wrażliwy i podatny na zmiany hormonalne zmysł. Dowiedz się, jak ciąża wpływa na zaburzenia wzroku i czy wzrok może pogorszyć się w trakcie ciąży.

Kobieta w ciąży. Biały sweter.

Mroczki i plamki przed oczami – czy w ciąży to normalne? 

Jeśli wcześniej nie występowały u Ciebie żadne problemy ze wzrokiem to mroczki, plamki czy „muszki” przed oczami mogą wywołać niepokój. Wiedz jednak, że w większości przypadków nie powinny budzić one nadmiernych obaw. W Twoim organizmie trwa rewolucja hormonalna, która może mieć znaczący wpływ na wiele aspektów Twojego zdrowia. Ważne jednak, aby zdawać sobie sprawę z tego, że mroczki mogą być także oznaką niskiego ciśnienia, niedoboru potasu i magnezu lub nieprawidłowego nawodnienia organizmu. Twoje ciało może wysyłać Ci sygnały – jeśli plamki będą często się pojawiać i przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, warto skonsultować to z lekarzem.

Kiedy mroczki przed oczami mogą martwić?

Gdy mroczkom towarzyszą inne, niepokojące objawy, udaj się po poradę do specjalisty lub swojego lekarza prowadzącego. Należą do nich:

– bóle i zawroty głowy
– skoki cukrowe
– nudności
– zmiany w ciśnieniu krwi

Mroczki przed oczami mogą być oznaką osłabienia organizmu. W ciąży nie zapominaj o zbilansowanej diecie, odpoczynku i regeneracji. 

Inne problemy ze wzrokiem w ciąży 

Ten szczególny okres w życiu kobiety może być przyczyną zaburzeń wzroku, w tym pogorszenia widzenia. Zdarza się, że kobieta, która przed ciążą nie uskarżała się na żadne okulistyczne problemy, może doświadczyć negatywnych zmian w tej kwestii. 

W trakcie ciąży występują zmiany i zaburzenia w poziomie estrogenu i progesteronu.

Szalejąca gospodarka hormonalna w ciąży może odpowiadać za:

– osłabioną produkcję filmu łzowego

– występowanie zespołu suchego oka

Sprawdź, jak zaradzić suchym oczom.

opuchnięcie powiek

– swędzenie oczu

– zaburzenia w ostrości widzenia

– ogólne pogorszenie widzenia i jakości wzroku

Jak widzisz, ciąża, mimo wielu cudownych aspektów, może siać spustoszenie w zdrowiu oczu i przynieść problemy ze wzrokiem. Nie martw się na zapas. Przestrzegaj dobrych praktyk związanych z higieną wzroku, aby utrzymać komfort i witalność oczu. Jeśli dokucza Ci suchość i swędzenie oczu oraz uczucie piasku pod powiekami, wypróbuj nawilżające krople do oczu.

Jak dbać o wzrok w ciąży – sprawdzone porady

Aby zachować dobre widzenie w trakcie i po ciąży, warto dbać o swój wzrok w tym okresie. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów:

1. Regularne kontrole u okulisty

Przebywanie pod stałą opieką okulisty jest zalecane, a nawet wskazane. Jeśli wzrok w ciąży się pogorszy, lekarz wykryje to i wprowadzi odpowiednie leczenie. Dzięki temu możesz uniknąć pogorszenia wzroku na stałe.

2.Unikanie światła niebieskiego i ekranów

W ciąży warto ograniczyć czas spędzany przed ekranami i monitorami. Niebieskie światło może przyczyniać się do zahamowania produkcji łez, tym samym przyprawiając uczucia dyskomfortu. Możesz skorzystać z filtrów światła niebieskiego lub z okularów do komputera.

Dowiedz się, czy warto używać okularów do komputera.

3. Spożywanie lub suplementacja witamin

Dieta bogata w witaminy wspomagające zdrowie oczu jest bogata w beta-karoten, witaminy A, C i E, oraz kwasy omega-3. Pomogą sprawnie funkcjonować oczom i mogą przyczynić się do ochrony przed pogorszeniem wzroku w ciąży.  

4. Unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego 

Dźwiganie i wysiłek fizyczny mogą przyczyniać się do problemów z siatkówką oka, ale nie tylko – duży wysiłek nie jest wskazany w ciąży, aby uniknąć potencjalnego ryzyka dla mamy i dziecka.

Czy mroczki przed oczami są niebezpieczne dla matki lub dziecka?


Odpowiedź brzmi: nie!

Mroczki czy plamki przed oczami w ciąży mogą Cię solidnie wystraszyć. Zwłaszcza, jeśli wcześniej nie doświadczałaś tego typu problemów. Wiedz jednak, że z reguły nie niosą one ze sobą żadnego niebezpieczeństwa. Powinnaś jednak określić, co jest ich przyczyną. W przypadku, gdy plamki przed oczami w ciąży mogą być jednym ze skutków innej dolegliwości, zadbaj o siebie i zostań pod kontrolą lekarza. 

Inne przesłanki mroczków

Plamki przed oczami i inne zaburzenia wzroku w ciąży mogą być też spowodowane dość poważnymi schorzeniami. Należą do nich:

Miej na uwadze, że to tylko możliwości. Nigdy nie diagnozuj się sama. Tylko lekarz specjalista może dokładnie określić, jaka dolegliwość Ci dokucza. Warto konsultować z nim wszystkie obawy i objawy.

Wzrok w ciąży może się pogorszyć. Często bywa jednak, że po pewnym czasie od porodu zmiany w widzeniu ustępują. Mimo tego, po urodzeniu dziecka warto pozostać pod kontrolą specjalisty. 

  1. https://polmed.pl/zdrowie/mroczki-przed-oczami-czym-sa-i-o-czym-swiadcza/
  2. https://swiatoka.pl/jak-ciaza-wplywa-na-wzrok/
  3. https://www.bebiprogram.pl/ciaza/i-trymestr/wzrok-przez-9-miesiecy
Możliwość komentowania Mroczki przed oczami w ciąży – czy wzrok pogarsza się w ciąży? została wyłączona