Recepta na okulary — ile jest ważna?
Wizyta u specjalisty już za Tobą? Zatem wiesz już, jaką masz wadę wzroku, a przede wszystkim, jakie okulary skutecznie ją skorygują. Jednak zanim zaczniesz rozglądać się za nową parą modnych oprawek, to sprawdź, ile jest ważna recepta na okulary, a także jakie wartości się tam znajdują. Wtedy z pewnością poprawnie zinterpretujesz poszczególne parametry.
Recepta na okulary – wzór
Większość wzorów recept na okulary wygląda tak samo, więc na każdej z nich bez problemu odnajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Zazwyczaj ten dokument jest podzielony na dwie części – pierwsza z nich przedstawia wartości korekcji do dali. Jest wypełniana jedynie w przypadku stosowania okularów do codziennego użytku. Natomiast druga część odpowiada za parametry korekcji do bliży. Wtedy recepta na okulary NFZ wskazuje na to, że niezbędne jest poprawienie wzroku podczas czytania, korzystania ze smartfonu, czy wypełniania dokumentów.
Warto zaznaczyć, że recepta okularowa zazwyczaj wygląda jak prosta tabelka z wartościami, które są przypisane dla każdego oka.
Recepta okularowa – co oznaczają poszczególne wartości?
Sfera w okularach
Jednym z najważniejszych elementów recepty jest sfera, ponieważ służy do określenia mocy szkieł do dali lub bliży. Jak czytać receptę na okulary, jeśli interesują Cię te parametry? Przede wszystkim moc jest określona w dioptriach sferycznych. Ujemna sfera oznacza krótkowzroczność, a dodatnia wskazuje na dalekowzroczność. Możesz też spotkać się z zapisem zero, a wtedy nie ma potrzeby noszenia okularów korekcyjnych w danym oku.
Cylinder w okularach
Cylinder to parametr, określający stopień korekcji astygmatyzmu oraz wady związane z nieprawidłową krzywizną rogówki lub soczewki. Zauważ, że wartość może być dodatnia bądź ujemna
Oś w okularach
Jeśli masz astygmatyzm, to oś w okularach jest bardzo ważną wartością, która jest potrzebna do prawidłowego zamontowania szkieł w oprawkach. Oś w okularach mieści się w przedziale od 0 do 180 stopni.
Rozstaw źrenic (PD)
Rozstaw źrenic to kolejna ważna wartość, jaka jest zapisana na recepcie. PD jest określany w milimetrach i wyraża odległość od środka jednej źrenicy do środka drugiej. Rozstaw źrenic może być podany jako jedna sumaryczna wartość bądź dwie różne dla oka prawego i lewego.
Pozostałe wartości na recepcie
Oprócz wcześniej wspomnianych wartości na recepcie często widnieją również inne informacje. Przede wszystkim warto wymienić:
- Addycję – ma na celu poprawienie mechanizmu akomodacji. Zazwyczaj stosowana jest w przypadku okularów progresywnych. Addycja oznacza różnicę między wartością korekcji do dali i do bliży.
- Wysokość montażowa – wskazuje, na jakiej wysokości od krawędzi oprawek znajduje się źrenica. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe umiejscowienie optycznego środka soczewki. Ta wartość jest mierzona indywidualnie dla każdych oprawek.
- Pryzmat – ta wartość ma ogromne znaczenie dla osób z zezem i widzeniem obuocznym.
Jak długo jest ważna recepta na okulary
Na pewno chcesz wiedzieć, ile ważna jest recepta na okulary, żebyś mógł ją bez problemu zrealizować. W tym przypadku musisz się spieszyć ze względu na swoją wygodę i zdrowie. W końcu ten dokument nie ma terminu ważności. Dzięki temu nawet po upływie 30 dni nadal możesz udać się do gabinetu lub salonu optycznego, gdzie specjaliści wykonają dla Ciebie dopasowane okulary.
Pamiętaj o tym, że choć dokument jest bezterminowy, to i tak ważne jest to, żeby został on zrealizowany. Ile jest ważna, to nie ma aż tak dużego znaczenia. Istotniejsze jest to, że pojawienie się wady lub jej pogłębienie wymaga natychmiastowej korekcji. Dzięki temu znowu odzyskasz komfort podczas wpatrywania się na obiekty, znajdujące się pobliżu lub z daleka. Poza tym masz pewność, że Twój wzrok się nie zmienił, a dane wartości są nadal aktualne.
Kto zapisuje okulary na receptę?
Dostrzegasz u siebie problemy z widzeniem? W takim razie potrzebna jest konsultacja u specjalisty, który określi stan Twoich oczu. To właśnie optometrysta lub okulista zajmuje się wypisywaniem recept na okulary.
Pamiętaj, że w przypadku wady wzroku zalecana jest kontrola wzroku przynajmniej raz na rok. Jeśli nadal masz zdrowe oczy i nie potrzebujesz korekcji, to zupełnie wystarczy wizyta raz na dwa lata.
Czy dostępne są okulary bez recepty?
Tak naprawdę nie jest potrzebna nowa recepta na okulary, jeśli Twoja wada nie uległa zmianie i pamiętasz poprzednie wartości. Zwróć tylko uwagę na to, że to dobre rozwiązanie jedynie wtedy, gdy nie minęło zbyt wiele czasu od poprzedniego badania. Jeśli ostatnio ponad rok temu byłeś na kontroli lekarskiej, to może się okazać, że doszło do pogłębienia wady wzroku. Pamiętaj, że źle dobrane szkła mogą w znaczący sposób wpływać na codzienne funkcjonowanie, a nawet prowadzić do pogorszenia wzroku.
W przypadku, gdy znasz wszystkie parametry i masz pewność, że wartość od dłuższego czasu utrzymuje się na tym samym poziomie, to możesz zdecydować się na okulary minusy bez recepty lub plusy. Wtedy nie musisz zwracać uwagę na to, jaka jest ważność recepty na okulary, bo w każdej chwili kupisz nowe szkła i oprawki. To naprawdę wygodne rozwiązanie, jeśli poprzednie okulary zostały zniszczone bądź po prostu zależy Ci na modnym wyglądzie.
W poszukiwaniu okularów udaj się do wokularach.pl, gdzie znajdziesz ogromny wybór oprawek i atrakcyjne ceny!