Okulary progresywne – czym są i dla kogo będą najlepsze?
Okulary progresywne używane są w korekcji prezbiopii, inaczej nazywanej starczowzrocznością. To wada wzroku, w ramach której pojawia się problem z wyraźnym widzeniem z bliska. Prezbiopia najczęściej dotyczy osób po 45. roku życia. By zapewnić sobie doskonałe widzenie z bliży, przy jednoczesnym zapewnieniu sobie ciągłości widzenia z daleka oraz w odległościach pośrednich – doskonałym wyborem mogą okazać się okulary progresywne. Ich charakterystyczną cechą jest to, że dzięki podziałowi szkieł na strefy optyczne – zapewniają dobre widzenie w każdej odległości. Dowiedz się więcej o okularach progresywnych. Podpowiemy, jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych, czy warto je wybrać i dla kogo będą najlepsze!
Okulary progresywne, co to?
Okulary progresywne zwane są inaczej wieloogniskowymi. Podobnie, zwykłe okulary korekcyjne to okulary jednoogniskowe. Oznacza to, że szkła okularów progresywnych składają się z kilku mocy strefowych (“ognisk”), które są przyporządkowane do konkretnych odległości. Ich ułożenie na soczewce jest bardzo naturalne. Jak się to sprawdza w rzeczywistości?
- Górna część soczewki jest zazwyczaj dostosowana do patrzenia w dal.
- Środkowa część soczewki odpowiada za widzenie pośrednie. Zapewnia płynne przejście pomiędzy dolnym i górnym obszarem soczewki progresywnej.
- Dolna część soczewki ułatwia czytanie i pisanie. Dzięki niej możesz wyraźnie widzieć obiekty z bliska.
Okulary progresywne – jak działają?
Zarówno okulary progresywne, jak i korekcyjne, służą korekcji wzroku i poprawie jakości widzenia. Okulary korekcyjne dostosowane są do korygowania jednej, konkretnej wady wzroku. Jeśli doskwiera Tobie więcej, niż jedna wada – na przykład, gdy masz problem z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka – trafnym wyborem będą okulary progresywne.
Warto wiedzieć też, jaka jest różnica między okularami progresywnymi a dwuogniskowymi. Okulary dwuogniskowe posiadają w soczewce “wstawkę”, która pozwala na dobre widzenie z bliska, pozostała część okularów odpowiada za widzenie z dali. Okulary progresywne dzięki środkowej części soczewki zapewniają płynne przejście pomiędzy poszczególnymi fragmentami.
Sprawdź, jak dobrać okulary do kształtu twarzy.
Dla kogo okulary progresywne będą najlepsze?
Okulary progresywne doskonale sprawdzą się u osób, którym doskwiera więcej niż jedna wada wzroku. Zazwyczaj takie osoby muszą na przemian używać kilku par okularów. Soczewki progresywne rozwiązują ten problem.
Komfort i wygoda
Okulary progresywne pełnią kilka funkcji naraz. Dzięki nim możesz patrzeć na obiekty w różnych odległościach, bez konieczności zmiany okularów na te “do bliska” czy te “do dali”. To innowacyjne, praktyczne rozwiązanie zapewni Ci pełen komfort widzenia i doda wygody w życiu codziennym.
Okulary progresywne – cena
To, ile kosztują okulary progresywne uzależnione jest od kilku czynników. Warto wiedzieć, że okulary u optyków stacjonarnych mogą być droższe, więc warto rozważyć zakup okularów progresywnych w sklepach internetowych, gdzie można znaleźć te same okulary w niższych cenach. Znaczenie dla ceny mają:
– Oprawki okularowe
Oprawki to istotny aspekt ceny okularów progresywnych. Jeśli zdecydujesz się na designerskie oprawy luksusowych marek, koszt okularów może być znacznie wyższy. Jeśli nie chcesz zbyt mocno uszczuplić portfela, bez problemu znajdziesz okulary mniej znanych firm w dobrej cenie i świetnej jakości.
– Typ soczewek
Na rynku dostępnych jest kilka typów soczewek do okularów. Sklepy internetowe oferują soczewki podstawowe oraz soczewki premium. Różnią się one materiałem wykonania, ale też wielkością poszczególnych stref widzenia na szkle okularowym. Te droższe soczewki będą miały na powierzchni większe strefy dla poszczególnych odległości, przez co widzenie jest bardziej komfortowe.
– Rodzaj soczewek
Gdy zdecydujesz się na okulary progresywne, możesz poza standardowymi szkłami, zapewnić swoim oczom dodatkową ochronę – poprzez wybór soczewek barwionych lub fotochromatycznych.
Dowiedz się więcej na temat typów i rodzajów okularów.
Okulary progresywne – przeciwwskazania
Okulary progresywne to praktyczne i wygodne rozwiązanie. Są powszechnie używane przez osoby po 40. roku życia. Są w pełni bezpieczne. Przed wyborem okularów warto jednak skonsultować swoją decyzję z okulistą. On sprawdzi, czy nie istnieją u Ciebie takie przeciwwskazania, jak:
– zwyrodnienie plamki żółtej AMD
– zaburzenia błędnika
– szybko postępujące choroby oczu
W tych przypadkach ten typ okularów może być niezalecany.
Jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych?
Jeśli wcześniej nie korzystałeś z okularów progresywnych, będziesz musiał przyzwyczaić się do ich noszenia. Na początku możesz mieć problem z “trafieniem” wzrokiem w odpowiednią część okularów lub problemy z czytaniem. Okres adaptacji trwa zwykle od jednego do trzech dni. Specjaliści polecają założenie okularów progresywnych na cały dzień, co może przyśpieszyć czas adaptacji. Na początku staraj się unikać szybkich ruchów głową.
Czym czyścić okulary progresywne?
Okulary progresywne możesz czyścić tak jak normalne okulary. Jak dobrze czyścić okulary? Najlepiej użyć do tego miękkiej ściereczki z mikrofibry – dzięki niej nie uszkodzisz szkieł. Warto zaopatrzyć się również w płyn do czyszczenia okularów. Praktyczne są także specjalistyczne chusteczki do okularów – zazwyczaj nawilżane, pakowane w pojedyncze, malutkie opakowania. Dzięki temu bez problemu zmieścisz je w kieszeni czy nawet malutkiej torebce.
1.https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyzwyczaic-sie-do-okularow-progresywnych
2.https://www.wokularach.pl/blog/okulary-dwuogniskowe-czy-progresywne-co-wybrac