Dieta na poprawę wzroku
Każdy z nas słyszał o dietach lub jakąś stosował w swoim życiu. Czy to odchudzającą, czy poprawiającą ogólny stan naszego zdrowia. Istnieje również dieta, która sprzyja utrzymaniu narządu wzroku w dobrej kondycji. Ten rodzaj diety wcale nie jest skomplikowany, wystarczy dostarczać organizmowi dosłownie kilka witamin. Dieta na poprawę wzroku jest banalnie prosta i pyszna!

Dieta na dobry wzrok
Dobry wzrok to coś na czym każdemu z nas powinno zależeć. Niestety wielu z nas docenia ten zmysł dopiero, gdy zaczyna się borykać z wadą wzroku lub jakąś chorobą oczu. Najczęściej występującymi wadami wzroku wśród Polaków są : krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Częstym zjawiskiem jest również presbiopia, która objawia się zazwyczaj po 40 roku życia. Oczywiście takim sytuacjom można zapobiec stosując odpowiednią dietę. Dzięki temu jesteś w stanie uniknąć wielu problemów z oczami. Wystarczy, że wprowadzisz do swojego jadłospisu kilka produktów, które są bogate w pewne grupy witamin i minerałów. Możesz także zorientować się w temacie suplementów diety przeznaczonych właśnie dla oczu. Jednak warto pamiętać, że suplementy powinny wspierać Twoją dietę, a nie ją całkowicie zastępować.
Jakie witaminy są dobre na wzrok?
Jeśli chcesz zachować zdrowie oczu jak najdłużej to zadbaj o to, by w Twojej diecie nie zabrakło witamin A, C i E. Dzięki tym trzem witaminom Twoje oczy będą w naprawdę dobrej kondycji. Oprócz tego warto, aby w diecie znalazły się minerały takie jak cynk, selen, miedź oraz mangan. One również pozytywnie wpływają na nasz wzrok. Oczywiście trzeba być świadomym, że zdrowa dieta nie uchroni nas przed wadami wzroku i chorobami. Jednak z pewnością zminimalizuje ryzyko ich wystąpienia. Zobacz jakie witaminy i minerały powinna zawierać w sobie dieta na poprawę wzroku!
Witamina A
Ta witamina gra bardzo dużą rolę w naszym organizmie. Jej niedobór może prowadzić do kurzej ślepoty lub zespołu suchego oka. Dlatego warto włączyć do swojej diety, np. marchew, pomidory, brokuły, czerwoną paprykę, szpinak, tłuste mleko, wątróbkę, czy morele.
Witamina C
Witamina C odpowiada za właściwą syntezę kolagenu, który zapewnia naczyniom krwionośnym trwałość. Jej niedobór może powodować, że naczynia staną się kruche i wystąpią wylewy podspojówkowe. By tego uniknąć wprowadź do swojej diety m.in.: cytrusy, ziemniaki, truskawki, kiwi, paprykę oraz kiszonki.
Witamina E
W diecie na dobry wzrok ważna jest również witamina E, która zapewnia szczelność błon komórkowych i sprzyja lepszej wchłanialności witaminy A. Znajdziesz ją w nabiale, marchwi, brokułach, orzechach i kiełkach.
Minerały
Oprócz witamin należy także spożywać produkty bogate w minerały. Jednym z nich jest cynk obecny w owocach morza, w rybach, fasoli i w kaszy gryczanej. Kolejnym minerałem jest selen, który znajduje się w orzechach, kukurydzy i rybach. Nie zapomnij także o miedzi, która zmniejsza ilość szkodliwych wolnych rodników. Znajdziesz ją w nasionach słonecznika, orzechach i pestkach dyni. Ostatnim minerałem, który należy włączyć do swojej diety jest mangan. Jego źródło znajdziesz w gorzkiej czekoladzie, płatkach owsianych, brązowym ryżu, czy w orzechach włoskich.
Suplementy na poprawę wzroku
Oprócz stosowania diety bogatej w wymienione witaminy i minerały możesz stosować suplementy diety. Ważne, by zawierały one luteinę lub zeaksantynę, które wpływają na nasze oczy bardzo korzystnie. Dzięki nim zminimalizujesz ryzyko wystąpienia choćby zaćmy. Postaw przede wszystkim na dobre jakościowo suplementy. Zanim je kupisz zorientuj się jaki mają skład.
Jeśli nie chcesz przyjmować suplementów możesz uzupełnić niedobory luteiny produktami spożywczymi. W tym celu włącz do swojej diety zielone warzywa tj. jarmuż, natka pietruszki, szpinak, kapusta i szczypiorek. Oprócz tego nie zapominaj o zbawiennym działaniu borówek, jagód, jeżyn i malin. Wpłyną one pozytywnie nie tylko na oczy, ale także na cerę.
Dobre nawyki w życiu codziennym
Oprócz diety możesz także zadbać o swój wzrok w inny sposób. Przede wszystkim pamiętaj, aby chronić wzrok podczas pracy z komputerem. Z pomocą przyjdą tutaj okulary do komputera, które skutecznie blokują dostęp światła niebieskiego do oka. Dzięki temu unikniesz cyfrowego zmęczenia wzroku. Pamiętaj także, by nawilżać oczy jeśli znajdujesz się w trudnych warunkach, np. w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. W tej sytuacji przydatne będą krople nawilżające do oczu.
Szukasz okularów korekcyjnych? Sprawdź wOkularach.pl!