Porady

Skuteczny sposób na parujące okulary

Jesień, zima, wysoki poziom wilgotności lub maseczki ochronne – każdy z tych czynników może skutecznie ograniczać widoczność w okularach. Wiąże się to z nadmiernym parowaniem szkieł, co utrudnia spacerowanie, robienie zakupów, pracę i naukę. Jednak nie musisz już dłużej przejmować się tymi problemami, bo mamy dla Ciebie dobre rozwiązanie. Wystarczy, że wybierzesz sposób na parujące okulary – dopasowany do Twoich potrzeb i częstotliwości noszenia okularów.

sposób na parujące okulary

Dobry sposób na zaparowane okulary – 6 sprawdzonych metod

Prawidłowe ułożenie okularów

Czy wiesz, że właściwe ułożenie okularów ma wpływ na Twoją wygodę i fakt, czy szkła będą parować? Jest to najczęstszy problem, który dotyka większość osób noszących okulary, dlatego koniecznie udaj się do optyka, aby lepiej je wyregulował. Przede wszystkim oprawki nie powinny całkowicie przylegać do czoła, czy też opierać się na policzkach. W takiej sytuacji powietrze nie może swobodnie przepływać, a to w konsekwencji powoduje parowanie i osadzanie się cząsteczek wody na szkłach.

Dobrze dopasowana maseczka

Parujące okulary w maseczce to bardzo częsty problem – nie tylko zimą, czy jesienią, ale również wtedy, gdy panuje spora wilgotność w powietrzu. W takiej sytuacji kluczowe znaczenie ma to, żeby w prawidłowy sposób nosić maseczkę. Samo ułożenie maseczki może skutecznie pomóc Ci w pozbyciu się uporczywego parowania. Najlepszym wyborem dla Ciebie jest maseczka, która ściśle przylega do nosa. Zazwyczaj większą wygodę zapewniają modele z silikonowym noskiem lub specjalną blaszką umożliwiającą dopasowanie maseczki do twarzy, a także wersje z systemem zabezpieczającym nos. Bez obaw możesz też zdecydować się na standardowe warianty z drucikami u góry, które można doginać do naszego kształtu nosa i twarzy – to właśnie one zapewnią Ci mnóstwo wygody.

Gotowe preparaty na parujące okulary – najlepszy sposób na parujące okulary

Właściwie w każdym internetowym sklepie optycznym, drogerii, czy salonie optycznym znajdziesz gotowe produkty na parujące okulary. Szczególnie stały się one łatwo dostępne przez maseczki. Takie preparaty wyróżniają się naprawdę skutecznym działaniem, dlatego dobrze zabezpieczają szkła przed zaparowaniem. Poza tym mają w pełni bezpieczny skład – nie ma tam alkoholu, substancji drażniących i zapachowych. Zatem możesz bez obaw aplikować ten płyn na okulary z warstwami uszlachetniającymi, np. na szkła z antyrefleksem.

Warto zwrócić uwagę na czas działania płynów chroniących przed parowaniem. Zazwyczaj trwa to do 48 godzin od momentu umycia okularów, więc przez naprawdę długi czas możesz cieszyć się doskonałą widocznością. Po upływie tego czasu należy ponownie nałożyć preparat na szkła.

Szukasz płynu na parujące okulary? Zajrzyj do wOkularach.pl!

Żele do sportowych okularów

Na rynku już od wielu lat są dostępne specjalne żele do okularów pływackich, gogli narciarskich i innych akcesoriów, stosowanych przez sportowców. Jednak tak naprawdę każdy może z nich skorzystać! Tym samym zyskasz kolejny preparat pomagający unikać zaparowania szkieł. Ich działanie jest bardzo podobne do płynów, dlatego są w pełni bezpieczne, a ich skład jest maksymalnie dostosowany do poszczególnych warstw uszlachetniających. W Internecie bez trudu znajdziesz tego typu preparaty.

Chusteczki przeciw parowaniu okularów

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem na parujące okulary są specjalne chusteczki, które służą do jednorazowego przecierania soczewek okularowych. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ich działanie jest stosunkowo krótkie, bo wynosi maksymalnie 24 godziny. Dlatego konieczne jest regularne powtarzanie tej czynności. Warto też wybierać chusteczki bez alkoholu w składzie.

Szkła z powłoką hydrofobową

Jeżeli interesuje Cię skuteczny i trwały sposób na parujące okulary, to koniecznie pomyśl o warstwie hydrofobowej, która może być naniesiona na szkła. Z pomocą tej powłoki uszlachetniającej na pewno zapomnisz o osiadaniu cząsteczek wody. Tym samym ta warstwa przeciwdziała pojawianiu się pary wodnej na powierzchni szkieł. Wystarczy, że wybierając nowe soczewki okularowe zwrócisz uwagę na to jakie powłoki masz do wyboru i wybierzesz te, które posiadają właśnie warstwę hydrofobową.

Warstwa hydrofobowa odpycha cząsteczki wody, dzięki czemu od razu spływają po okularach. Dodatkowo chroni przed zanieczyszczeniami, więc takie szkła są mniej narażone na pojawienie się kurzu, czy tłustych plam, co przez długi czas zapewnia dobrą widoczność.

Domowy sposób na zaparowane okulary

Istnieje naprawdę wiele ciekawych, domowych sposobów na parujące okulary w maseczce i nie tylko. Jednak ostrożnie podchodź do tych eksperymentów, bo inaczej możesz uszkodzić warstwy uszlachetniające, w które zostały wyposażone Twoje okulary korekcyjne. Szczególnie zwracaj uwagę na skład pianek do golenia, płynów do mycia naczyń, czy mydeł. Jeśli znajduje się tam alkohol, substancje drażniące, ostre drobinki lub kompozycje zapachowe, to zrezygnuj z ich użycia. Masz już pewność, że poszczególne składniki są w pełni bezpieczne? Zatem skorzystaj z jednej z domowych metod na parowanie okularów:

  • Umyj okulary wodą z mydłem – jeśli tylko masz naturalne, szare mydło o prostym składzie, to możesz bez obaw je wykorzystać. Wystarczy, że przed założeniem okularów, umyjesz je wodą z dodatkiem mydła. Następnie zostaw je aż do wyschnięcia bądź delikatnie wytrzyj przy pomocy ścierki z mikrofibrą. Sekret mydła polega na ograniczeniu napięcia powierzchniowego, a tym samym zapobiega przywieraniu skroplonych cząsteczek wody do szkła.
  • Wykorzystaj glicerynę – kolejny ciekawy sposób polega na pokryciu szkieł cienką warstwą gliceryny. W tym celu wykorzystaj miękką ścierkę z mikrofibry, nawilżoną 2-3 kroplami gliceryny. Przetrzyj nią wewnętrzną i zewnętrzną stronę okularów, a później wypoleruj szkła suchą szmatką. Długość działania tej ochrony zależy od tego, przez jaki czas będzie się utrzymywać warstwa gliceryny na okularach. Wtedy na pewno skutecznie zapomnisz o zaparowanych szkłach.